הממשלה נתנה, הממשלה לקחה

הממשלה נתנה, הממשלה לקחה

מאת מריטה נון

במשך ארבע השנים האחרונות, הנשיא אובמה והמשרד לאיכות הסביבה ניהלו מלחמה על פחם. הרגולציה שלהם עלתה לאלפי כורים בעבודתם, ובנוסף לכך מאות מפעלים המונעים על ידי פחם מתוכננים להסגר בשנים הקרובות. ב- 7 בינואר, ג’ורג’יה פאוור הכריזו ש”יסגרו 15 יחידות שמונעות על ידי פחם ונפט, ובכך יקצצו שישית מרשת החשמל בכדי להיענות לחוקים הפדראליים שיועדו להפחתת זיהום האוויר”. הכרזה זו, האחרונה משרשרת הכרזות על סגירת מפעלים, תסיר קרוב ל- 500 מקומות עבודה. במשך חמש השנים הקרובות, תאגיד צפון אמריקה למהימנות חשמלית חוזה סגירת מפעלים שבזמן הנוכחי תורמים 20% מייצור הפחמן של המדינה. דוח ב- אטלנטה ג’ורנל קונסטיטיושן מצטט כי הסגירה באה “לאחר שתאגיד הדרום נלחם ברגולציות ללא הצלחה”. קשה להכחיש את הפגיעה הרגולטורית לתעשיית הפחם. “כרגע, כמות הפחם של ג’וריג’יה פאוור משתמשת בה בכדי לייצר חשמל עומדת על 47% לעומת 70% מלפני חמש שנים”. הממשלה לקחה.

למרות המתקפה על הפחם שהשמידה חלק ניכר מכלכלתם של אזורים שלמים, מחוקקים הצביעו לסבסוד פחם דרך סעיף 406 של חוק הקלת משלם המיסים האמריקאי – הידוע כ- “עסקת המצוק הפיסקאלי”.

סעיף 400 בהצעת החוק הכוללת 157 עמודים הוא עבור “מגדילי מיסי האנרגיה” וכולל “אספקות של הצעת החוק שרלוונטיות לפרויקטים העתידיים והמתמשכים במרחב האנרגיה המתחדשת”. בתוך החבילה, הרשאות שונות במיסים מוגדלות – כולל מתן הרשאות מס באנרגית רוח בהן נלחמתי. הגדלות אחרות כוללות מחוללי אנרגיה מתחדשת למינהם כגון ביומאסה, אנרגיה גיאותרמית, גז פסולת, אשפה, ומתקני אנרגיה מתחדשת מוסמכים של אנרגיית מים, ימיים והידרוקינטיים. ואחר כך, יש כמה שורות בסעיף 406 – קבורות בתוך קבוצה של אספקות אנרגיה מתחדשת – המגדילות את אשראי המיסים לייצור הפחם באדמה אמריקאית אינדיאנית. פחם אמריקאי הוא רע, אך נראה כי פחם מאדמות אינדיאניות הוא טוב?

סעיף 406 “מרחיב” בשנה אחת, הסדר בחוק מדיניות האנרגיה של 2006 אשר מאפשר אשראי ל- “פחם אינדיאני” – אשר החוק מגדיר כפחם המיוצר מעתודות שהיו בבעלות שבט אינדיאני ב- 14 ביוני 2005.

בהשוואה לכמות האנרגיות המתחדשות, כמות הדולרים המושקעת בפחם אינדיאני היא זעירה בתוכנית הגדולה של עסקת המצוק הפיסקאלי – המוערכת בכמיליון דולר, ה- מיסולה אינדיפנדנט קובע כי סעיף 406 מתייחס כרגע לשלושה מכרות במדינה, אך זוהי צביעות; חוסר ההתאמה בכך היא שכה מרגיזה.

מכרה אחד המרוויח מאשראי המס הוא מכרה אבסלוקה, מכרה המשתרע על שטח של 10,427 אקר, בור של משטח אחד על שמורת קרו אינדיאנית בדרום-מזרח מונטנה, מתופעל על ידי חברת הפחם ווסטמורלאנד. במכרה מועסקים בערך 100 מבני השבט והוא מספק תמלוגים לאינדיאנים משבט הקרו. לפי ה- אינדיפנדנט, “סעיף 406 באשראי המס משלם לווסטמורלאנד סכום מוערך של 2.26$ לטון פחם המחולץ באבסלוקה. ב- 2010, המכרה הפיק 5,467,670 טון”. כך, שב- 2010, משלמם המיסים האמריקאי נתן לווסטמורלאנד קרוב ל- 12.5 מיליון דולר בכדי לכרות פחם בשמורת קרו האינדיאנית. הממשלה נותנת.

אידיאנים-אמריקאים זה מכבר מקבלים הסדרים מיוחדים – למרות שנראה שהפחם שלהם תורם לדו תחמוצת הפחמן באותה מידה. בזמן שחוק המיסים נותן, המשרד לאיכות הסביבה לוקח.

אומת הנאבאג’ו תופסת את השטח בו ניו-מקסיקו, אריזונה, יוטה וקולורדו נפגשות. פחם חשוב לכל חבר בשבט הנאבאג’ו. דו”ח שנכתב על עתידו המפוקפק של הפחם, אומר את הדברים הבאים על מקומו של הפחם בחייהם של אנשי השבט: “הוא מחמם את בתיהם, ומספק להם עבודה. התרחשויות שאירעו לאחרונה מאיימות גם על החימום בחורף וגם על הביטחון התעסוקתי בעתיד”.

אדמות הנאבאג’ו כוללות מכרות פחם ותחנות כוח המונעות על ידי פחם אשר נמצאות מול סכנה של הוצאה משירות פעיל וסגירה בעקבות בקרות הפליטה היקרות של המשרד לאיכות הסביבה. מכרות הפחם תומכים בתחנות הכוח – אם הן יסגרו, צפויה סגירה מיידית של המכרות. כל שלושת תחנות הכוח המונעות על ידי פחם שבאזור עומדות בפני סגירה של חלק או של כל המתקנים שלהן.

למכרה הנאבאג’ו יש לקוח אחד: ארבע פינותיה של תחנת הכוח – אשר מכילה 5 מתקנים המונעים על ידי פחם – והמספקת חשמל ל- 300,000 בתי אב באריזונה, ניו-מקסיקו וטקסס. שלושת המתקנים היותר ישנים מתוכננים להסגר לקראת סוף השנה, והסגירה החלקית של תחנת הכוח תוריד את הדרישות בפחם מהמכרות בכ- 30%. ב- 8 בינואר, הוכרזו קיצוצים במשרות במכרה: “ב.ה.פ ביליטון מתכננת לקצץ כ- 100 מקומות עבודה במכרה הנאבאג’ו”. הממשלה לקחה.

מקורות מוסרים לי, שב.ה.פ ביליטון, החברה האוסטרלית המתפעלת את המכרה, מנסה למכור אותו כבר במשך כמה שנים. תקנות סביבתיות מחמירות מצמצמות את הרווחיות הפוטנציאלית שבמכרה. עם הסגירה החלקית של הלקוח היחידי של המכרה, הוא לא משך קונים כלל.

בדצמבר האחרון, ב.ה.פ ביליטון הגיעו להסכם – 100% מכירת המלאי של נכסי המכרה לתאגיד שבטי מורשה עד אמצע 2013. העיתון המקומי דווח: “לתאגיד שבטי יהיו יתרונות מס מסוימים”. המכירה של מכרה הנאבאג’ו לאומת הנאבאג’ו יוכל לשמר 800 מקומות עבודה משתלמות בתחנת הכוח ובמכרה. ב.ה.פ ימשיכו להפעיל את המכרה עד 2016. הממשלה נותנת.

פיתוח משאבים מעודד והשגשוג הכלכלי המתלווה לכך טובים לאומת הנאבאג’ו, לשבט הקרו ולכל האינדיאנים-האמריקאים – אך כל זה יכול לקראות דרך תקנות סביבתיות מזמינות ולא עוינות. בנוסף, אם פחם טוב עבורם, הוא אמור להיות טוב לאומה האמריקאית. פחם מחמם את בתינו ומספק עבודות מתגמלות לכל האמריקאים – בין אם במכרות הפחם, תחנות כוח המונעות על ידי פחם, ייצור התלוי על אנרגיה יעילה (מבחינת יחס עלות תועלת), תעשיית הייטק של אינטנסיביות אנרגטית, או תחומים אחרים. במקום לקחת מאיתנו את המשאבים שלנו, אנחנו צריכים להרוויח מהפרס – הכולל “חימום בחורף וביטחון תעסוקתי לעתיד”.

הממשלה לא צריכה להיות בעסק של נתינה וקבלה; ולא לבחור מנצחים ומפסידים.

Add Comment

By posting your comment, you agree to abide by our Posting rules

Text

© 2013 Energy Tribune

Scroll to top