סין ממשיכה להגביר את המתח בים סין הדרומי והמזרחי

סין ממשיכה להגביר את המתח בים סין הדרומי והמזרחי

מאת טים דייס.

מאז ערב ראש השנה האזרחית, התפתחויות בים סין הדרומי חשפו את שיקבע את עתידה של חבית חומר הנפץ הגיאופוליטית באזור במהלך השנה. וזה לא שהאזור היה חסר דרמות ואירועים במהלך 2012. בשנה שעברה היינו עדים לעימות צמוד בן חודשיים בין סין לפיליפינים על אזור Scarborough Shoal  בסמוך לאיי המחלוקת Spratley. ספינות הפיליפינים לבסוף נסוגו מהאזור, בעוד הספינות הסיניות נשארו. מהלך זה הביא לביקורת במנילה, בירת הפיליפינים. צפון מערבית ל- Spratley, המתח בן עשרות השנים בין ויאטנם לסין ממשיך להתקיים סביב איי המחלוקת Paracel אשר שתי המדינות טוענות לריבונות עליהן. ויאטנם בפועל הפסידה את שליטתה האדמיניסטרטיבית על האיים בקרב ימי קצר אך עקוב מדם במהלך 1974, אך עדיין דורשת את ריבונותה על האיים.

גם לסין וגם לויאטנם פעילות חיפוש והפקת גז ונפט באזור איי Paracel. לויאטנם יש גם פעילות משותפת יחד עם הודו בחיפוש אחר הידרוקרבונים באזור. בינתיים, על מנת לחזק את נוכחותה באזור, סין פועלת בקדחתנות על בניית תשתיות לעיר חדשה באחד מאיי Paracel, דבר אשר מצית מחאות נמרצות בבירת ויאטנם, הנוי, וחשדות הולכות וגדלות מצד איגוד אומות דרום מזרח אסיה (ASEAN) ומצד הקהילה הבינלאומית.

וכאילו שהמצב לא היה מספיק מתוח, בנוסף לכל סין שיגרה שתי משחתות לאזורי המחלוקת. משחתת אחת תפטרל באזור ים סין הדרומי והשנייה במזרחי, אשר מעלה את המתח הגובר בין סין ויפן סביב שרשרת איי ה-DSI שיפן סיפחה לריבונותה בספטמבר.

בנוסף, ספינת קרב חדשה בשם Liuzhou, הנחשבת לכלי המלחמה הימי המתקדם ביותר של סין, גם כן הופנתה לצי הים הדרומי.

לאן בדיוק פניה של בייג’ין מועדות? התשובה די ברורה. בייג’ינג נראית נחושה בשאיפותיה לשלוט גם על ים סין הדרומי וגם  על המזרחי, ועל מצבורי ההידרוקרבון הפוטנציאלים העצומים בהם. במקביל נראה כי היא מתעלמת לחלוטין מהחששות הבינלאומיות, מדאגות ארה”ב ומהמתח המתפשט ברחבי אסיה.

זאב בלבוש כבשה

Chayut Setboonsarng, אנליסט במוסד מחקר של ASEAN, סבור שכל התרחישים האחרונים עשויים להתברר בסוף כתחבולה זמנית.

“הכי הרבה שסין יכולה לעשות למנילה זה להפחיד אותה”, Setboonsarng ענה למערכת האנרג’י טריביון בשאלה איך ההתפתחויות הללו ישפיעו על הפיליפינים.

“הם (סין) פעלו כך באופן עקבי במהלך השנים האחרונות. כל פעולה מעבר להפחדה והליכה על חבל דק של איומים, יפגעו בקשרים במרקם השלום המחושב בין סין לחברות אחרות בארגון ה-ASEAN שמודאגות יותר ויותר מהמצב”, הוא אמר.

Carlyle Thayer, ממומחה למדיניות בדרום מזרח אסיה ופרופסור באקדמיה הצבאית של אוסטרליה, מזהה מניע מאיים יותר.

“הסינים מטשטשים את ההגדרה בין ספינות אזרחיות לספינות צבאיות. ספינות השירות הימי הסיני הן למעשה ספינות הדומות לספינות צבאיות”, אמר Thayer למערכת האנרג’י טריביון. הוא הוסיף כי “השירות הימי הסיני מאיים על כוחות משמר החופים של ויאטנם ושל הפיליפינים. סין משתמשת בספינות שלה על מנת לקדם את מטרותיה הריבוניות”, Thayer אמר. “לדוגמא, סין תשמר את הפריסה הקבועה שלה מסביב ל- Scarborough Shoal. עבור כל הצדדים ברור שמדובר בחדירה לטריטוריה הפיליפינית”.

Setboonsarng אמר שההנהגה הפנימית החדשה בסין לא יכולה להראות סימני חולשה בשלביה הראשונים.

באשר לאופן בו כל האירועים בים סין המזרחי משתלבים במשוואה, Setboonsarng אמר שעבור יפן “מדובר אמנם במספר קטן של איים אך בהרבה מאוד היסטוריה”.

Thayer לעומתו אמר שהוספת המשחתות לפריסה בים המזרחי היא “חלק מאסטרטגיה להטיל אימה על משמר החופים היפני על ידי המספר הבולט של אניות שעמן עליהם להתעמת”.

“הפריסה של המשחתות בים המזרחי היא גם חלק מ’משחק מוחות’ המכוון כנגד יפן. המשחתות מספקות הרתעה בתחפושת של ספינות אזרחיות, וכמעט פשוטו כמשמעו, הן דוגמא לזאב בלבוש כבשה”, הוא אמר.

Add Comment

By posting your comment, you agree to abide by our Posting rules

Text

© 2013 Energy Tribune

Scroll to top