השנה החדשה תהיה מכרעת לגז הטבעי בצפון מזרח אסיה

השנה החדשה תהיה מכרעת לגז הטבעי בצפון מזרח אסיה

מאת טים דייס.

השנה החדשה תגדיר את המגמה בתחום הגז הטבעי בצפון אסיה לשנים הבאות. זאת על פי מחקר חדש שפורסם ממש לפני חג המולד האחרון על ידי ד”ר קאון-ווק פייק, עמית מחקר בכיר במכון המחקר ללימודי אנרגיה של אוניברסיטת אוקספורד, המחקר קרוי “דרך שער הדרקון, חלון ההזדמנויות להבטחת הגז הצפון אסייתי”. מחקר זה גם הוכר על ידי מכון המחקר צ’אנטם (שמזוהה גם כמוסד המלכותי לעניינים בינלאומיים).

בתקציר שלו, פייק מתחיל את הניתוח שלו בהצהרה שבעשור הקרוב צפון אסיה תהפוך לשוק מרכזי של גז , בהובלתה של סין, שצפויה להגדיל את ביקושה פי ארבע עד 2030.

“דפוס המסחר שיתפתח ב-2013 יגדיר את יחסי הכוחות בצפון אסיה של השנים הבאות זאת משום שתשתית ארוכת טווח תונח בשנה זו יחד עם חוזים ארוכי מועד” מסביר פייק.

אחד מהאספקטים המרתקים ביותר במחקרו של פייק הוא בחינת היחסים הסיניים- רוסיים. השתיים היו בנות ברית עד אשר פערים אידיאולוגים יצרו סדקים ביחסיהן בתחילת שנות ה-60. כעת סין ורוסיה אינן קרובות אך בהחלט יש ביניהן יחסים פרגמטיים.

רוסיה ענקית הגז הטבעי תמיד הייתה חרדה להבטיח את קיומם של צרכנים חדשים לרזרבות הפחמימנים שלה ולכן רוצה קירבה לסין. סין מנגד, צרכנית האנרגיה הגדולה ביותר בעולם חייבת להבטיח את אספקת האנרגיה שלה מכל מקום אפשרי בעולם. הקירבה הגיאוגרפית שלהן הופכת את רוסיה לספקית הגז ההגיונית ביותר עבור סין. ואולם הגיון איננו הפן שמוביל תמיד ביחסים בין השתיים.

סין שמתכננת להגדיל את צריכת הגז שלה כניסיון להקטין את התלות שלה בפחם ולהוריד את פליטות גזי החממה שלה זקוקה לגז הרוסי, לפחות כעת. אך סין שואפת להגשים את תכנית ייצור הגז מפצלים. כותב פייק.

אולם, כפי שמדווח האנרג’י טריביון בנובמבר האחרון, לסין יש שורה של מכשולים לעבור בדרך לייצור גז מפצלים כגון שאלת הרווחיות בפרויקט זה שמוטלת בספק, חוסר מומחיות, היעדר תשתית של צינורות, התנאים הגיאולוגים ורגולציה על מחירים המוכתבת על ידי הממשלה.

אפילו אם סין תתגבר על כל המכשולים הנ”ל ותצליח לעמוד ביעדי בייג’ינג התובעים ייצור של 6.5 מליארד מטרים מעוקבים של גז טבעי עד 2015, אין זה מספיק ולא תהיה אפשרות לענות על מכלול הביקושים, טוען פייק.

סין תחפש את רוסיה ורוסיה בינתיים חייבת להבטיח את גישתה לשוק הסיני על מנת לפתח את פרויקט הענק של הפקת הגז בשדה המזרח סיבירי.

הנושא הבולט ביותר לדיון במשא ומתן להספקת גז מרוסיה לסין הוא על הצינורות. אך פייק כותב שאלו נכשלו בשל מחירים גבוהים ודרכי גישה בעייתיות.

 באופן מפתיע, צפון קוריאה הפכה למשתנה חשוב במשוואה. רוסיה שמה את פעמה על האומה הקשוחה וצרת העין ומתכננת להעביר דרך קוריאה הצפונית צינורות גז לדרום קוריאה.

 אך מותו של העריץ קים ג’ונג איל לפני כשנה השיב תכנית זו חזרה אל המגירה. אך פייק טוען ששנת 2013 עשויה להחזיר הצעה זו לשולחן ולקדם אותה. אפשר לדמיין מה התמריץ של צפון קוריאה אם הדרום יפתח תלות כבדה בגז הקומוניסטי. בכל מקרה, טוען פייק, עבור שתי הקוריאות עסקת הצינורות תהיה מטווה לשיפור היחסים.

 פייק טוען שקוריאה היא הקלף הטריקי של רוסיה ושרוסיה רוצה בהגשמתו מכמה סיבות. ראשית, עסקת הצינורות עם קוריאה תהווה אלטרנטיבה לחוסר הפשרה של סין בנושא המחיר. בנוסף, אם רוסיה תוציא לפועל את תכנית הצינורות היא תשיג שליטה רחבה בחצי האי הקוריאני.

 כצפוי, סין מצידה, מסרבת להצעה של צינורות תת ימיים ממחוז שנדונג שבשטחה לדרום קוריאה.  כמו כן, סין מזהה את המטרות הגיאו-פוליטיות של מוסקבה שמטרתן לשמר את כוחה כמעצמת גז ונפט.

 פייק מוסיף וכותב על גורמים נוספים המשפיעים על הגז מצפון מזרח אסיה. כך למשל אסון פוקושימה שאירע במרץ 2011 ואילץ את יפן לשתק את הריאקטורים הגרעיניים שלה ומאז רק שניים מחמישים הריאקטורים שלה מתפקדים. לכן יפן עברה לשימוש בגז טבעי לצרכי ייצור החשמל שלה והפכה ליבואנית הגז הטבעי הנוזלי הגדולה ביותר בעולם.

 אולם, בזמן פרסום דבריו של פייק המפלגה הליברל דמוקרטית ביפן השתלטה מחדש על הבית התחתון בפרלמנט, מביאה עמה הבטחה להשיב לתפקוד את הריאקטורים הגרעיניים. לכן, לפחות בינתיים, עוד לא ברור כיצד ישפיעו הבחירות על שוק הגז הטבעי בצפון אסיה.

 גורם נוסף שישפיע על המצב הוא כיצד ולאן יתפתח הסכסוך של מדינות צפון אסיה, בייחוד בים סין הדרומי. ההתרחשות הזו בהחלט תשפיע על המצב מאחר והאנטגוניזם הסיני מתעצם וגורם למדינות ה- ASEAN והודו לשקול את צעדיהן הבאים.

פייק מסכם את המחקר שלו כשהוא חוזר לדינמיקה בין רוסיה לסין סביב סוגיית הגז. ” למרות העדיפות שרוסיה נותנת לייצוא הגז לכל מדינות האזור, שוק הייצוא המרכזי שלה היה ונשאר השוק הסיני”. הוא כותב.

“החודשים הקרובים יהיו מכריעים בהחלטה האם יוכנסו צינורות גז לסין” ,טוען פייק. “החמצת הזדמנות זו תמנע משתי המדינות פתרון win-win לנושא האנרגיה ולבעיות פיתוח התשתיות. בנוסף, החמצת הזדמנות זו תעלה את מחירי הגז לכל העולם”.

 פייק טוען שאין להתייחס כמובן מאיליו לכך שרוסיה תצליח לחדור לשוק הסיני כפי שהיא מצפה.

די לאמר שלרוסיה יש ברקורד שלה (בעיקר תחת שלטונו של ולדימיר פוטין) טריקים מלוכלכים שמטרתם להשתמש בגז כנשק פוליטי כנגד אירופה, אפקט הדומה לשימוש שהיא עושה כנגד בייג’ינג. רוסיה רוצה לממש את הפוטנציאל האנרגטי שלה אך בו זמנית היא נוקטת יד קשה עם בייג’ינג. כך שאין ספק שהשנה הקרובה תהיה מעניינת ומכריעה עבור כל הצדדים הנוגעים בדבר.

Add Comment

By posting your comment, you agree to abide by our Posting rules

Text

© 2013 Energy Tribune

Scroll to top