אוסטרליה תוביל את עתיד ה-LNG

אוסטרליה תוביל את עתיד ה-LNG

על-פי מחקר שפורסם השבוע על-ידי קבוצת ייעוץ האנרגיה הבריטית, BGI Research, אוסטרליה תעבור את קטאר עד 2017 כיצואנית הגז הטבעי הנוזלי (LNG) הבכירה בעולם.

בשעה שעולות ספקולציות בדבר צמיחת שוק מאסיבי של יצוא LNG מארה”ב, בעקבות שפע הגז מייצור גז הפצלים, פיתוח LNG  באוסטרליה הוא כנראה הפעילות המבטיחה ביותר בעולם בסוג זה של סחורה. שתי עובדות חשובות פועלות לטובת מגמה זו: הראשונה היא ביקוש הגז הטבעי בסין הצפוי לגדול עד כדי פי 4 עד 2020 לעומת שימושי הגז הטבעי כיום, ולעבור את הכמות של 12 טריליון רגל מעוקב (Tcf). העובדה השנייה היא תגליות הגז העצומות שהתגלו לאחרונה בים במערב אוסטרליה. אוסטרליה אחרי התגליות ממש  שופעת בגז.

מאגרי המדינה הכלליים של גז טבעי (ללא גז פצלים) מוערכים בכ-110 Tcf על ידי ה-EIA, מנהלת מידע האנרגיה של ארה”ב, המביאים את אוסטרליה למקום ה-12 בעולם. מאגרי הגז האוסטרלי מתפרסים על פני כל המדינה, אך אגן הקארנרבון (Carnarvon basin) במערב אוסטרליה הוא הגדול מבינם. מאגר זה מהווה כמעט 64% מסך כל מאגרי הגז של המדינה בשל תוספת שדות הגורגון. כמו כן, אגן בונפרטה במערב אוסטרליה פותח כולו למטרת ייצוא LNG. שאר הגז האוסטרלי מצוי במזרח. מרביתו הוא גז הכלוא בשכבות פחם (coal seam gas) ומיוצר באגנים Surat, Bowen  ו- Sydney. ייצור הגז הכללי האוסטרלי הוערך ב-2011 בקצת יותר מ-1 Tcf. הייצור מאגן ויקטוריה גם צמח משמעותית מאז 2004. ייצור גז משכבות פחם גדל אקספוננציאלית מאז 2004 וכעת הוא מהווה כמעט 30% מהייצור הכללי ו-50% מאגן מזרח אוסטרליה.

פרט לשינוי חוקי משחק טכנולוגים או תפיסתיים (כמו שינוי פתאומי של דפוס החשיבה לכיוון ייצור GTL), LNG יהיה הדרך היחידה להפוך את כל הגז האוסטרלי לכסף.

כיום, קטאר היא היצואנית הגדולה ביותר בעולם ל-LNG  עם יכולת ניזול גז של 77.5 מיליון טון (4.23 Tcf) ב-2011. ההשקעות במתקני LNG  חדשים בקטאר נכנסו למצב של קיפאון שלא נראה כי הוא ישתנה בזמן הקרוב. אוסטרליה, המתחילה מיכולת ייצור של 20 מיליון טון (1.1 Tcf) ב-2011, צפויה להגיע ל-124 מיליון טון (6.8 Tcf) עד 2017. (יש לשים לב כי כל תוספות היצע ה-LNG מקטאר ואוסטרליה יחד לא יעברו את התוספות בביקוש של יפן וסין יחד. גז פצלים בסין עשוי לשמש תפקיד מרכזי בעתיד, אך אפילו המומחים האופטימיים ביותר לא צופים תרומה משמעותית מכיוון זה עד 2020).

בשל הייצור במים העמוקים, מתקני ההנזלה היבשתיים יתקשו בלספק אטרקטיביות כלכלית בשל העלויות הגבוהות במיוחד של הצנרת ומערכת האיסוף במעמקי הים. לכן, מתקני הנזלה צפים (FLNG) צפויים לשחק תפקיד משמעותי בפיתוח תעשיית ה-LNG, במיוחד בכל הקשור לגז הימי.

אוסטרליה תהווה את בימת ההשקה ל-FLNG. אחרי שנים רבות של מחקר ופיתוח, חברת של הודיעה על כוונתה לבניית מתקן ה-FLNG  בשדה האוסטרלי Prelude במאי 2011. על-פי הודעת החברה, הייצור צפוי להתחיל ב-2017, עם יכולת ייצור של 3.6 מיליון טון בשנה. דו”ח חברת BGI  צופה כי בעתיד הגז ממוצא ימי יתרום כ-10% מייצור ה-LNG  העולמי באמצעות מתקני FLNG אשר הם זולים בכ-40% לעומת מתקני הנזלה מרכזיים בחוף.

LNG יהיה המכניזם שיאפשר לגז הטבעי להיות סחורה ברת חליפין ברחבי העולם, ובכך לתרום לתהליך של מחירי גז אחידים בעולם. מחירי הגז כיום משתנים מאוד במקומות השונים בעולם: דולר אחד למיליון יחידות תרמיות בריטיות (MMbtu) ברוסיה, פחות מ-4 דולר בארה”ב, בין 8.5 ל-10 דולר באירופה, ויותר מ-16 דולר באסיה.

על-פי דו”ח BGI, הסחר הכללי ב-LNG צמח דרמטית מאז 2006. ב-2011, הסחר עמד על 233 מיליון טון מ-25 מדינות שונות לעומת רק 158 מיליון טון ב-2006 מ-16 מדינות שונות. יפן, קוריאה, ספרד, בריטניה וסין הן 5 המדינות עם היבוא הרב ביותר של LNG, התורמות יחד 163 מיליון טון של יבוא LNG. השקעות בפרויקטים של LNG צפויות לגדול ולעבור את סכום ה-200 מיליארד דולרים בתקופה שבין 2012 ל-2017.

Add Comment

By posting your comment, you agree to abide by our Posting rules

Text

© 2013 Energy Tribune

Scroll to top