גדולה מדי מלציית: ענקית הנפט הסינית סינופק ממשיכה להפר חוקים סביבתיים

גדולה מדי מלציית: ענקית הנפט הסינית סינופק ממשיכה להפר חוקים סביבתיים

מאת טים דייס

שלוש חברות הנפט הגדולות של סין רגילות לא לתת דין וחשבון לאף אחד. אחרי הכל, חברות אלו הכרחיות להנעת הכלכלה הסינית האימתנית על-ידי אספקת הגז והנפט מבית ומחוץ והפיכתם נגישים לשוק בבתי הזיקוק שלהן. אולם, יתכן וסוף-סוף נמתח גבול עד כמה הן יכולות להמשיך ולהתחמק מלציית לחוק.

הדרמה שהתחוללה בפני ציבור הצופים הסיני בתחנה הסינית CCTV  בספטמבר האחרון, הביאה נושא זה לכותרות. “הם (סינופק, ענקית הנפט הסינית) תמיד איימו על הממשל וטענו שמה שהם עושים הוא לטובת הכלכלה הלאומית ולטובת מחיית הציבור”, כך צעק במהלך הדיון הטלוויזיוני זו קואן, מנהל לשכת הפיקוח הסביבתי שבגואנגדונג, מחוז בדרום בסין.  “ובכן, הסביבה – היא מחיית הציבור.” הוא הוסיף.

הסוכנות בגואנגדונג מסרה כי שלוש חברות בת של סינופק בדרום סין, התעלמו באופן גלוי מקריאות הממשלה לעצור את הזיהומים שהם גורמים “במהלך השנים האחרונות”. חברות הבת הואשמו בסדרה של הפרות סביבתיות וגרימת מחדלים בטיחותיים בבתי הזיקוק שלהם. המשרד להגנת הסביבה הסיני הוציא ב-26 לספטמבר רשימה של מחדלים שהתרחשו בבתי זיקוק בגואנגג’ואו, בירת מחוז גואנגדונג, במהלך חצי השנה הראשונה של השנה. בתי זיקוק אלו בעלי יכולת זיקוק משותפת של 18 מיליון טון בשנה, לפי דווח של העיתון צ’יינה ריפורט. יום למחרת פרסום הרשימה, סינופק הורתה על סגירת בתי הזיקוק הללו ל-20 ימים ולתקן את המחדלים. החברה הוציאה הצהרה ובה היא מתחייבת לבנות צוות מיוחד שיחקור את חברות הבת. “האנשים האחראים בחברות אלו יוענשו באופן חמור, בהתאם לתוצאות החקירה.” נאמר בהצהרה.

לו דאפנג, דובר חברת סינופק, טען בעיתן צ’יינה גלובאל טיימס “במהלך השנים השכלנו לשמור את בעיית הזיהום תחת שליטה.” הוא הוסיף שתקרית זו מייצגת מקרה חריג ומבודד. מאידך, מה ג’ואן, פעילת איכות סביבה בולטת בסין, בהחלט לא מסכימה עם דברים אלו: “לעיתים הרשויות המקומיות להגנת הסביבה מחלקות קנסות בסך 10,000 יואן בלבד (1,586 דולרים) עד 20,000 יואן לבתי הזיקוק, רק על מנת להראות שהן עושות את עבודתן”. מה ג’ואן מוסיפה שתאגידי ענק כחברת סינופק ממש לא יוטרדו מקנסות בסדר גודל כזה, ושבסופו של יום, בתי הזיקוק ממשיכים להזרים מים מזוהמים לנהרות המדינה. “על הממשלה להגביר את חומרת העונשים ולהראות נחישות והחלטיות ביחס להגנת הסביבה.” היא הוסיפה.

מעניין לציין, שבאתר האינטרנט של ענקית הנפט מופיע עמוד העוסק ב”אחריות חברתית.” העמוד משבח את התנהלותה הסביבתית של סינופק ומציין: “בהתבסס על חידושים טכנולוגיים ויישומים שונים, אנו מנצלים פחות אנרגיה, פולטים פחות גזי חממה, גורמים פחות נזק לסביבה, ומייצרים מוצרים ירוקים ונקיים יותר. זוהי שאיפתנו – לפתח חברה יעילה בניצול משאבים וידידותית לסביבה.”

סינופק אולי יודעים לעוות את המציאות ולטעון שהם ידידותיים לסביבה, אך העובדות קובעות אחרת. בחצי השנה הראשונה של 2012, המשרד להגנת הסביבה הסיני דיווח על 26 מקרי זיהום בסין כאשר 9 מהם מיוחסים לסינופק או לחברות הבת שלה. בסוף 2009 ארגון גרינפיס דיווח ש-18 תאגידים בינלאומיים וסיניים, כולל סינופק, הפרו תקנות סביבתיות חדשות שנקבעו בסין. “זה מדהים שחברות אלו המובילות את התעשייה המכובדת הזו לא מסוגלות לציית לתקנות הסביבתיות הבסיסיות ביותר  בסין.” כך נאמר בזמנו על-ידי טיאנה מה, מדוברי גרינפיס בסין.

גדולים מלציית

הבעיה נעוצה כנראה בגודלה של סינופק. סינופק היא חברה מאסיבית ומדורגות במקום החמישי ברשימת 500 החברות של Fortune שהתפרסמה ביולי 2012, הדירוג הגבוה ביותר של כל תאגיד סיני ברשימה. החברה דיווחה על רווחים ב-2011 של 402 מיליארד דולר. סינופק היא מזקק ומפיק הנפט הגדול ביותר בסין, כאשר יכולת הזיקוק שלה נמצאת במקום השני בעולם.

למעשה סינופק היא כה גדולה עד כי היא לא פעם מטילה אימה בלבם של סוכנויות הסביבה הממשלתיות שלרוב לא יכולות להתחרות בכוחן הפיננסי של חברות הנפט ובהשפעתן בזירה הפוליטית. “כאחת מהחברות הממשלתיות המובילות, סינופק נהפכה לכה גדולה ובעלת כוח והשפעה עד אשר אפילו רשויות מקומיות יתקשו להתמודד מולן.” כך אמרה מה ג’ואן. במהלך הדיון הטלוויזיוני בתחנת CCTV   זו קואן אמר “מספר מחלקות בממשלה לא העזו לחקור את סינופק או לפקח עלייה, אפילו אחרי שנודע להם שהחברה משחררת זיהומים באופן נרחב.” זהאנג זהימין, ממובילי המאבק, שאל במהלך הדיון: “רשויות מחוזיות חקרו את שלושת חברות הבת של סינופק פעמים רבות, אך איך זה שמעולם הם לא מצאו שום בעיה?”.

על פי מחקר מ-2010 בשם “נושאים באחריות מים בסין” על-ידי ארגון מחקר לאחריות, רשויות סיניות מקומיות רבות “הן ישויות פיקוח ואכיפה המוגבלות על-ידי תקציב לא מספק, ונציגים מקומיים מחויבים לפעול באופן מאוזן בין קידום תעשייה מקומית ואכיפת סטנדרטים מחמירים של איכות מים.” עוד נאמר במחקר: “הדומיננטיות של החברות הממשלתיות באזורים מסוימים ותעשיות אחרות גורמות לסיבוכים נוספים באכיפה.”

 טיאנה מה מגרינפיס-סין, אמרה שהרשויות המקומיות חייבות לגרום לחברות לשאת באחריות של הפרת התקנות, אך למעשה הן  מאפשרות לחברות להפגין חוסר כבור למדיניות הממשל המרכזי.

אולם נראה כי יתכן וכיוון הזרימה השתנה. העם הסיני החל להשיב מלחמה. כפי שהמדיה בסין מדווחת כל שבוע, ולעיתים על בסיס יומי, תסכול, ואף זעם, מובילים למחאות ולהפגנות כנגד זיהם האוויר והמים. לאחרונה דווח על מחאות  כנגד בניית תחנות כוח פחמיות באי הסיני הָאיְנָאן. מחאות אלו הגיעו להסלמה עד כי ב-21 לאוקטובר הושלכו לבנות בניין על שוטרים. השוטרים השיבו בירי גז מדמיע ועיכבו לחקירה עשרות מפגינים.

בתחנת הטלוויזיה CCTV דווח כי הדיון הטלוויזיוני שיזמה סינופק עורר זעם בקרב הצופים. המעניין הוא שבאותו יום לאחר הדיון, מניות סינופק נפלו ב-5.1 אחוזים בשוק המניות של שנחאי.

ב-21 לאוקטובר סינופק הפעילה מחדש את אחד מבתי הזיקוק שלה במחוז גואנגדונג, המזקק 104,000 חביות ביום. נציג החברה טען שבתי הזיקוק הופעלו מחדש רק לאחר שעברו מספר בדיקות סביבתיות וקיבלו אישור מהמשרדים הראשיים של סינופק. אולי משהו מתחיל להשתנות.

© 2013 Energy Tribune

Scroll to top